AKTUALNOŚCI

Pięciolecie

Pięciolecie
Pięciolecie Pięciolecie
PRZYBILIŚMY PIĄTĘCZKĘ!

Tytułowy frazeologizm określa przyjacielski gest, towarzyszący sportowym interakcjom. Nieprzypadkowo to sformułowanie stało się tytułem podsumowania pięciu lat działalności stowarzyszenia, które propaguje aktywny wypoczynek i sprzyja kontaktom towarzyskim.

            Oficjalnie działamy od 19 października 2011 roku, czyli od momentu wpisania Stowarzyszenia ZDROWA i SPORTOWA PONIATOWA
do Krajowego Rejestru Sądowego.

            W ciągu pięciu lat zmieniał się stan liczebny stowarzyszenia, zdobywaliśmy kolejne doświadczenia jako propagatorzy aktywności fizycznej, przybywało kilometrów na naszych rowerowych licznikach, działań promujących nasze miasto oraz różnych inicjatyw społecznych.

Początkowo nasza grupa składała się z 10 osób, które zgłosiły na sesji Rady Miejskiej pierwszą inicjatywę, którą było zorganizowanie Turnieju Rowerowego „Poszukiwanie skarbu króla Poniatowskiego” w ramach PONIATO- WIANEK’ 2011. Byli to: Małgorzata i Mirosław Mroczkowscy, Agnieszka i Tomasz Solowie, Jacek Kiraga, Katarzyna Kobiałka, Izabela
i Tomasz Walczakowie, Bożena i Mirosław Wyroślakowie. Obecnie stowarzyszenie liczy 47 osób. Jesteśmy zespołem, w którym spotkały się osoby w różnym wieku, o różnych temperamentach, co stanowi ciekawą i twórczą mieszankę. Łączy nas przekonanie, że warto wyjść z domu, zrezygnować z rutyny na rzecz różnych ciekawych aktywności, dzięki którym poznajemy bliższe i dalsze otoczenie, promujemy nasze miasto, służymy lokalnej społeczności.

Od roku 2011 zorganizowaliśmy dwa turnieje rowerowe „Poszukiwanie skarbu króla Poniatowskiego”, dwa biegi na orientację oraz Grę miejską „Śladami przeszłości”. Od 2012 roku współpracujemy z Radą Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej organizując sportowe konkursy dla dzieci i rodziców ramach Pikników Rodzinnych. Od 2013 roku wspieramy Klub Abstynenta Animus w przygotowaniu Rodzinnych Festynów Trzeźwości. W trosce o bezpieczeństwo przygotowaliśmy warsztaty „Bezpieczni nie tylko na drodze”.

Jazda na rowerze to jedna z naszych ulubionych aktywności. W ciągu pięciu lat zorganizowaliśmy 23 wycieczki rowerowe, w czasie których pokonaliśmy
1496 km
. Naszym pierwszym rowerowym celem był Solec nad Wisłą. Pokonaliśmy wówczas 60 km. Najbardziej aktywny był rok 2013- pięć wypraw rowerowych, ale najwięcej kilometrów pokonaliśmy w 2012- 376 km. Najliczniejsza grupa- 50 osób- wzięła udział w rajdzie „50 km na 50-lecie Poniatowej”. Najtrudniejsze trasy rowerowe pokonaliśmy w Górach Świętokrzyskich, a najdłuższe w Puszczy Białowieskiej. Sezon rowerowy 2016 zakończyliśmy nieprzypadkowo w Solcu, nawiązując do naszej pierwszej wyprawy rowerowej.

Jesteśmy ciekawi świata. Z tego względu wyruszyliśmy poza granice Polski zwiedzając Chorwację, Grecję oraz mniej odległe Litwę i Ukrainę. Od 2014 roku w kalendarzu naszych działań pojawiły się Bieszczady, które odwiedzamy na początku października delektując się pięknem polskiej jesieni. W 2016 roku wyruszyliśmy do Przemyśla, aby odkryć i docenić niezwykłą historię miasta
o wielu zabytkach i wielu atrakcjach nie tylko związanych z osobą Szwejka.

Od początku naszej działalności eksponujemy lokalny patriotyzm, co znalazło odzwierciedlenie zarówno w nazwie, jak i logo stowarzyszenia. W 2011 roku reprezentowaliśmy nasze miasto w czasie imprezy Hity Turystyczne Krainy Lessowych Wąwozów, która była zorganizowana w Opolu Lubelskim.
W 2012 roku pozytywnie o Poniatowej mówiono w Puławach, gdzie pojawiliśmy, oczywiście na rowerach, w ramach przedsięwzięcia „Łączy nas rower”. Opracowaliśmy trasę turystyczną „Pięknie i ciekawie, czyli rowerem po gminie Poniatowa”. Praca ta zdobyła pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów”. Jury uznało, że nasz projekt może stanowić wizytówkę Krainy Lessowych Wąwozów oraz zachęcać turystów do przyjazdu i wypoczynku w naszej okolicy. Ciekawym wydarzeniem była wycieczka rowerowa, której celem było poznanie małej architektury sakralnej występującej na terenie powiatu opolskiego. „Kościoły pod obłokiem” wzbudziły zainteresowanie nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również turystów z Warszawy. Sporo i dobrze mówiono o Poniatowej, dzięki naszemu udziałowi w akcji MOOVE WEEK. Nasza relacja z tego wydarzenia- Poniatowa też się rusza!- została uznana za jedną z najlepszych. W 2015 roku w ramach Interakcji zorganizowaliśmy rajd rowerowy „Poczuj swoje miasto”. Była to sensualna podróż w czasie i przestrzeni, dzięki której 44 uczestników mogło lepiej poznać historię i walory naszego miasta. Pięknie prezentowaliśmy się w Paradach rowerowych organizowanych w Lublinie, a nasze zielone neonowe koszulki przyciągały uwagę nie tylko rowerzystów, eksponując jednocześnie miejsce, z którym jesteśmy emocjonalnie związani, nasze miasto- Poniatową. Jak napisała Małgorzata Adamczyk w naszej stowarzyszeniowej piosence- „Poniatowa, tak sportowa, i tak zdrowa, jak nasz las. Tu odpoczniesz, poszalejesz i powrócisz jeszcze raz.”

Zawsze zależało nam na stworzeniu grupy ludzi, którzy chcą robić pozytywne rzeczy, ciesząc się swoim towarzystwem. Dlatego w naszej działalności uwzględniamy spotkania integracyjne- imprezy sylwestrowe, rodzinne kuligi, bale kostiumowe itp. Staramy się wymieniać doświadczeniami, uwzględniać różne sugestie związane z działalnością stowarzyszenia. Zawsze wspólnie opracowujemy kalendarz wydarzeń na dany rok, zbierając pomysły i dzieląc się ich realizacją. Z tego względu uroczystość pięciolecia zorganizowaliśmy
w naszym stowarzyszeniowym gronie w gościnnej Sadybie Rozalin. Były podsumowania, podziękowania, gratulacje, fajerwerki, lampiony i dużo dobrej zabawy. W spotkaniu uczestniczyli praktycznie wszyscy członkowie stowarzyszenia. W dobrych nastrojach, z kolejnymi pomysłami przygotowujemy się do działań w roku 2017.

Dziękuję za pięć lat wspólnych wypraw i twórczych działań, dzięki którym tak prężnie rozwija się stowarzyszenie. Podziwiam Was za gotowość realizacji kolejnych zadań, za dzielenie się wolnym czasem, za kreatywność i poczucie humoru. Każdy z Was wnosi coś innego, w każdym z Was znajduję inne źródło pomysłów i dużo pozytywnej energii. Dziękuję za to, że jesteście!

Izabela Walczak

                                                       Prezes Stowarzyszenia Zdrowa i Sportowa Poniatowa