Trasa rowerowa po PoniatowejTrasa nr 1
Trasa nr 1 Trasa nr 1
PIĘKNE I CIEKAWE, CZYLI ROWEREM PO GMINIE PONIATOWA.

Miasto i Gmina Poniatowa to doskonałe tereny na wycieczki rowerowe.

Gmina Poniatowa to malownicza okolica położona w zachodniej części województwa lubelskiego w powiecie opolskim, usytuowana w sąsiedztwie miejscowości: Chodel (12 km), Bełżyce (17 km), Opole Lubelskie (10 km), Wąwolnica (13 km), Wojciechów (16 km), Kazimierz Dolny (25 km), Nałęczów (20 km).

Część gminy leży na terenie  Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Lasy i zadrzewienia stanowią 50 % ogólnej powierzchni. Liczne tereny leśne otaczające miasto doskonale komponują się z jego architekturą, dając poczucie ciszy i bezpieczeństwa.

Proponujemy państwu wycieczkę rowerową pozwalającą odkryć piękne i ciekawe miejsca gminy Poniatowa.

 

Długość trasy - 17 km

Czas przejazdu - około 3 godz. z postojami w ciekawych i urokliwych miejscach.1. Zaczynamy w centrum miasta, w „Dolinie Dziewięciu Stawów”.
W sąsiedztwie Dworca PKS przy ulicy Nałęczowskiej usytuowany jest Park Miejski, na terenie którego znajduje się jeden z dziewięciu stawów. Jego powierzchnia to 2 ha, znajduje się tu basen pływacki i nowoczesna zjeżdżalnia.

 

 2. Następnie kierujemy się w stronę Nałęczowa i wspinamy się na punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama miasta i okolic. Jeżeli będzie sprzyjała nam pogoda możemy zobaczyć Góry Świętokrzyskie.


3. Teraz udajemy się na wschód, do Kraczewic. Mamy do pokonania około 2 km. Na naszej trasie znajduje się dawna rezydencja ziemiańska wybudowana na początku XX wieku.


4. Nieco dalej w odległości 1 km zobaczymy piękny modrzewiowy kościół, który został wybudowany w 1919 roku.5. Teraz przemieszczamy się w kierunku stadniny koni. Życzliwi właściciele chętnie opowiedzą o swoim gospodarstwie.6. Kolejny cel naszej podróży znajduje się w odległości około 2 km na południe. To tereny dawnych Zakładów Elektro-Maszynowych EDA. Przed II wojną światową działały tu zakłady w ramach COP-u, w czasie wojny przekształcone na obóz pracy dla jeńców rosyjskich oraz obywateli żydowskiego pochodzenia. Tragiczne wydarzenia upamiętniają pomniki. Jeden z nich znajduje się właśnie w tym miejscu.
7. Na tym terenie możemy przejechać się mini-ścieżką rowerową w niepowtarzalnym różowym kolorze.


8. Następnie proponujemy zjazd ulicą Fabryczną w kierunku centrum miasta. Po przejechaniu około 500 metrów, skręcamy w ulicę Kolejową. Na jej końcu odkryjemy stary dworzec wybudowany pod koniec XIX wieku.

9. Po zapoznaniu się ze śladami przeszłości kontynuujemy podróż w stronę miasta. Przy zbiegu ulic: Fabrycznej, Modrzewiowej, 11 Listopada i Nałęczowskiej znajduje się pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej.